понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety czyli jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty z reguły pełnia role ogrodzenia, chociaż nierzadko służą i za dekoracje. Zwykle takie ogrodzenie PCV buduje się w nasłonecznionych miejscach, w których szybko wzrastają i silnie gęstnieją. Sporo uroku maja także takie żywe ploty, jakie wiodą przez osłonięte zaułki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna tu i ówdzie plątanina witek względnie kwiatami tworzą przyciągające wzrok obrazki, a ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer obok takiego parkanu uspokaja i relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki które przeważają w skwerze, również nasze preferencje i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju samodzielnie wzrastają, często tez ekspansywnie rozkwitają, jednakże wymagają również dużo miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie PVC zdołają być bardzo wysmukłe, chociaż wypada je cyklicznie obcinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, bowiem takie ogrodzenie konstruuje się na lata, czasem nawet na pokolenia.


W większości wypadków zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje susze,
•błyskawicznie rośnie,
•regularnie podcinany ślicznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią bajecznie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać wyłącznie od strony ogrodu, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastiku z Wodzisławia Śląskiego stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. O ile mamy dosyć miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий