среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie sztachety te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślipiem z trudem je odróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, lekkiej obróbce a także stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub od razu obrabia, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenia z plastyku na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa kamieni na balustrady plastykowe na plot i bramkę ze sztachetek, przybierają one wtedy wielorakie odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż wycina się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można również siekać na sześciany o regularnych zarysach, stosowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nietypowych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z Winylu używa się też wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na ogrodzenia z Winylu na plot i furtkę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru a także naszych upodobań forma kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz ogrodzenie PCV na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa buduje się z głazów różnorakiego konturu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje spośród kawałków o nieproporcjonalnych kształtach, trzeba je właściwie zestawiać tzn. tak, tak aby postać każdego następnego scalał się z poprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają też mchem oraz glonami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety czyli jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty z reguły pełnia role ogrodzenia, chociaż nierzadko służą i za dekoracje. Zwykle takie ogrodzenie PCV buduje się w nasłonecznionych miejscach, w których szybko wzrastają i silnie gęstnieją. Sporo uroku maja także takie żywe ploty, jakie wiodą przez osłonięte zaułki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna tu i ówdzie plątanina witek względnie kwiatami tworzą przyciągające wzrok obrazki, a ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer obok takiego parkanu uspokaja i relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki które przeważają w skwerze, również nasze preferencje i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju samodzielnie wzrastają, często tez ekspansywnie rozkwitają, jednakże wymagają również dużo miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie PVC zdołają być bardzo wysmukłe, chociaż wypada je cyklicznie obcinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, bowiem takie ogrodzenie konstruuje się na lata, czasem nawet na pokolenia.


W większości wypadków zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje susze,
•błyskawicznie rośnie,
•regularnie podcinany ślicznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią bajecznie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać wyłącznie od strony ogrodu, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastiku z Wodzisławia Śląskiego stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. O ile mamy dosyć miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic tak nie podkreśli krawędzi trawy względnie kwiatów jak niskie ��ywe sztachety.

Nadzwyczaj duże, bowiem prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, zasną w przypadku potrzeby zasłania sąsiadujące domy a także ulice. Aby otworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło granic posesji. Jeżeli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która ponadto rodzi orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie strzeliste zaś jednocześnie cienkie to w cieniu powinno się je uformować z brzostu powszechnego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy także, że kiedy rośliny nas przewyższa, ich zmniejszanie będzie bardzo trudne.

Nic właściwie nie uwydatni projektu trawy ewentualnie kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawa, jak i rośliny kwiatowe często nie potrafią dobrze wzrastać w określonych terenach, niewielkie drzewa potrafią utrzymać naturalne zaplecze w ryzach bądź osłonią gołe place gleby. Ślicznie uformowany mały żywopłot sam notabene robi za ozdobę ogrodu. Na zielone ogrodzenia Poznań nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w ciemnych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je małe jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na przetwory.

Niskie bądź duże roślinne ogrodzenia można uzyskać z krzewów iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej klasy są o wiele bardziej kosztowne niż gatunki liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje brak słońca cis zwyczajny. Na ogól szeroko się rozrasta i trzeba go przycinać, przecież jego odmianę Fastigiata Robusta wolno zostawić samopas.Będzie prędko rósł zaś wstrzyma kolumnowy kształt.

Gdyby wasz kącik jest bardzo ciemny, powinno się aby żywy częstokół rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektóre spośród cienioznośnych modeli maja przemianie o złotawych względnie pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr normalny Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są w największym stopniu jaskrawego w słońcu, niemniej jednak nawet w chłodu korona drzewa ostają wystarczająco jasne, niemal oświetlone promieniami.